Zubní kaz u psů je na rozdíl od nás lidí poměrně málo častý problém. Je to dáno jiným typem stravy, tvarem zubů a bakteriálního osídlení psí tlamy. Přesto se čas od času s tímto problémem setkáváme.
Na kliniku byl referován jezevčík, u kterého se postupně pod oběma očima objevily hnisavé boláky (obr. 1). Částečně reagovaly na dlouhodobou antibiotickou terapii, ke zhojení však nedošlo. Pejsek byl bojácný typ a tlamku si nenechal od nikoho prohlédnout. Až v rámci sedace jsme objevili na obou prvních stoličkách horní čelisti hluboké kazy (obr. 2). Intraorální RTG potvrdilo úbytek zubní tkáně a zánětlivou reakci okolní čelistní kosti (obr. 3). Vzhledem k pokročilosti kazivého procesu musely být oba zuby extrahovány.
Kořeny horních “zadních zubů” přiléhají ke kosti v oblasti tváře. Často se tak při zánětlivých procesech v oblasti kořenů těchto zubů (obr. 4) objeví zduření nebo hnisavý bolák pod okem. Je nutné mít na paměti, že tato zpočátku kožní záležitost může mít zubní podtext, který je třeba vyřešit.
Doporučujeme nepodávat psovi často sladké odměny jako např. piškoty – sacharidy se podílí na vzniku zubního kazu nejen u lidí ale i u psa. Při včasném nálezu kazu lze zub ošetřit kompozitní (bílou) plombou. V pozdějším stadiu je většinou zub natolik postižen, že musí být extrahován.