Dentální prevence – aneb proč a jak čistit mému psovi/kočce zuby?

Přijde Vám dentální prevence u domácích mazlíčků jako vtip? Naši čtyřnozí přátelé potřebují stomatologickou péči stejně jako my. Bohužel je dentální hygiena u psů a koček velmi často opomíjena, přitom je stejně důležitá jako správná výživa, výcvik a další pravidelná péče.

Dentální potíže jsou diagnostikovány velmi často – až 85% psů a koček ve věku nad 4 roky má známky onemocnění dutiny ústní. Bez léčení vede stav k bolesti, krvácivosti dásní, mobilitě zubů, zánětům, zápachu z tlamy až ke ztrátě zubu. Chronická infekce se navíc může z chrupu šířit krevním oběhem do celého těla, kde rovněž působí poškození životně důležitých orgánů (ledviny, játra, srdce).

Dentální prevence

Pouze denní péče o chrup Vašeho zvířete mu zajistí adekvátní ochranu. Veškerá snaha by měla být věnována pravidelnému odstraňování zubního plaku. Jde o tenkou téměř neviditelnou vrstvu na povrchu zubů složenou z bakterií a zbytků potravy, kterou je možné za použití níže uvedených preventivních metod výrazně redukovat. Pokud dojde k mineralizaci plaku, objeví se na zubech již nažloutlá nebo nahnědlá tvrdá slupka – zubní kámen, který již nejde běžnými způsoby odstranit. Stav vyžaduje anestezii a použití zubního ultrazvuku. Do mineralizovaného plaku se díky poréznímu povrchu snadno usazují bakterie. Ty jsou pak příčinou počínajícího zánětu – nejprve dásní, což se projeví jako červená linka na dásni u krčku zubu. Pokud stav není řešen, zánět přestupuje na parodontální vaz (připojuje zub k čelistní kosti), kost, v níž je zub uchycen, a případně se infekce šíří dále čelistní kostí (vzniká osteomyelitida).

Ztráta připojení zubu vede k jeho mobilitě, bolestivosti a posléze i ztrátě zubu. Může docházet k tvorbě hnisavých píštělí (v tlamě, do nosní dutiny nebo vně kůží pod okem). Výjimkou není ani zlomenina čelisti vzniklá pokročilou parodontózou (u spodní čelisti).

Abychom předešli možným katastrofálním následkům z nedostatečné hygieny dutiny ústní, je nutné jí věnovat náležitou a pravidelnou péči.

Čištění zubů kartáčkem a pastou

Je nejefektivnějším způsobem, jak zabránit usazování plaku na zubech. Pro tento účel je ideální kartáček se štětinkami, popř. dětský zubní kartáček. Kartáček na prst se osvědčil pro nácvik čištění zubů.  Možností je i použití speciálních návleků na prst z mikrovlákna s antimikrobním stříbrem.

K nácviku čistění zubů je potřeba nejdříve Vašeho čtyřnohého přítele správně připravit. Už v raném štěněcím/kotěcím věku ho navykejte na budoucí čištění tím, že se budete dotýkat jeho zubů, pysků a prohlížet dutinu ústní. Pokud bude dobře tolerovat Vaše snahy, bude dalším krokem „ochutnávka“ zubní pasty. K tomuto účelu používejte zásadně psí popř. kočičí zubní pastu (neobsahuje flor a zvířatům díky atraktivní příchuti chutná). Naneste trochu zubní pasty na ukazováček a nechejte Vašeho psa/kočku pastu slízat. Jemně posunujte prst podél zubů a dásní, aby si zvíře zvyklo. Poté ho odměňte. Pokud toto zvládáte Vy i Váš mazlíček, opakujte postup s použitím zubního kartáčku na prst tak, abyste setřeli zubní plak z povrchu zubů a dásní. Nikdy Vašeho čtyřnohého svěřence nenuťte a vždy čistěte jen tam, kam Vám dovolí. Provádějte pravidelně každý den. Následně seznamte pejska/kočku se zubním kartáčkem. Naneste pastu na zubní kartáček a nechejte ho/ji pastu opět slízat. Nedovolte zvířeti kartáček kousat. Kartáček posunujte pomalu a jemně podél zubů, z počátku je vhodné začít s čištěním jen části chrupu a postupně přecházet na celý chrup. Buďte trpěliví a každý den postup opakujte.  Dvouhlavé zubní kartáčky pro psy (např. Petosan) Vám ušetří čas tím, že umožní čistit jedním pohybem vnitřní a vnější plochy zubů současně.

Alternativou je přejití z běžného kartáčku na kartáček elektrický s výměnnou hlavicí. Tento kartáček účinně odstraňuje zubní plak, ale také jako bonus masíruje dásně, ty jsou díky němu pevnější a zdravější.

Krmivo/dentální dieta pro prevenci usazování zubního plaku/kamene

Účinnost spočívá ve speciální struktuře a/nebo složení těchto granulí, které vedou ke snížení usazování plaku a následně kamene v dutině ústní. Jde o kompletní krmení, které splňuje veškeré nutriční požadavky Vašeho psa či kočky. Lze jím krmit dlouhodobě. Jde např. o granule Calibra Dog Expert Nutrition Oral Care / Chicken and rice.

Žvýkání 

Jakékoli žvýkání napomáhá stírání plaku a tvorbě slin. Funguje nejlépe u psů s normálním skusem (tam kde není patrný předkus, podkus a nechybí zuby). Navíc žvýkání uspokojuje žvýkací reflex u psů a působí proti stresu.  Využijte k dentální hygieně tedy také pamlsky s označením “pro péči o zuby”, pejska potěšíte a zároveň tak prospějete jeho chrupu. Pamlsky mají speciální tvar zvyšující efektivitu čištění a obsahují látky, které plak aktivně rozpouští. Takovými pamlsky jsou například od Calibry – JOY Sea Food, Joy Dental Waves a JOY Denta Pure.

Dalšími metodami dentální hygieny jsou rovněž dentální hračky, které by měly být zařazeny do programu péče o zuby. Principem je opět žvýkání a struktura produktu, kdy by mělo při hře docházet ke stírání zubního plaku a masáži dásní. Mezi účinné preventivní látky se řadí taktéž mořská řasa Ascophyllum  nodosum a různé speciální čistící roztoky (často s obsahem chlorhexidinu), které jsou vhodné u pejsků a koček, kteří nespolupracují u čištění zubů. Fungují podobně jako lidské ústní vody.

 

Pamatujte si, že v zubní prevenci je ideální veškeré uvedené metody využívat a kombinovat.

Autor textu: MVDr. Markéta Švarcová