KARDIOLOGIE MVDr. Tomáš Weidenhöfer
Horké letní dny znamenají pro psy kardiaky výrazně zvýšenou zátěž. Zde uvádíme několik rad jak dovolenou a celé léto úspěšně zvládnout.
1. Ještě před největšími horky zkonzultujte zdravotní stav u svého veterináře a nechte si předepsat dostatečnou zásobu léků. Ujistěte se, na koho se můžete v případě problémů obrátit.
2. Před cestováním k moři a do jižních států obecně je potřeba pejska preventivně chránit před nemocemi přenášenými klíšťaty a komáry. Jakékoliv vážnější onemocnění představuje pro oběhový systém kardiaků vážnou komplikaci a ohrožení na životě. Myslete na to, aby váš antiparazitární prostředek měl repelentní účinek. Je třeba zabránit kontaktu parazia se zvířetem a zabránit jeho přisátí.
3. Ze stejného důvodu se vyvarujte dietních chyb, protože zažívací obtíže mohou v horku rychle vyvolat dehydrataci a kolaps. Dodržujte stejné potravní zvyklosti, nepodávejte nové či neznáme pamlsky apod.
4. Buďte připravení na krizovou situaci. Je potřeba předem vědět, které léky je možné podat ve zvýšené dávce nebo opakovaně v případě kolapsu a u kterých se dávka zvýšit nesmí.
5. Základem je zchlazení, čerstvý chladný vzduch a většinou i podávání léků na odvodnění. Co nejdříve kontrola u veterináře. Zchlazení zvířete nedělejte nikdy tzv. šokově. Přehřáté zvíře ochlaďte ručníkem namočeným ve studené vodě, chlaďte periferie těla. Nikdy nedávejte přehřáté zvíře do studené či ledové vody.
6. Rozpis užívaných léků noste vždy sebou právě pro případ ošetření u jiného lékaře.