JAK NEJLÉPE OCHRÁNIT NAŠE MAZLÍČKY ANTIPARAZITIKY

ANTIPARAZITIKA

Autor článku MVDr. Markéta Švarcová

Advocate – ochrana při letním cestování se zvířaty

Přichází léto, doba dovolených a cestování. Nezapomínejte, že tak jako vy nezbytně potřebujete opalovací krém, vaše zvíře potřebuje preventivní ošetření, které ho bude chránit před parazity. Prevence je účinnější, šetrnější a hlavně levnější než léčba. Dbejte na to, aby bylo vaše zvířátko ošetřeno  kvalitním přípravkem s repelentním účinkem. Repelentní účinek snižuje riziko přenosu onemocnění přenášených vektory (komáři, klíšťata i blechy). Na prevenci myslete včas. Přípravky chránící vaše zvířátko je nejúčinnější aplikovat až  jeden měsíc před cestou.  

Důležitým preventivním opatřením, které pomůže podchytit výskyt parazitů včas a vyhnout se tak dalším komplikacím, je pravidelná kontrola zvířete, prohlížení srsti, uší, konečníku, sledování stolice. Neméně důležitá je také hygiena, zejména udržování čistoty kočičích toalet, dále pelíšků a kotců, pravidelná dezinfekce prostředí z důvodu likvidace vajíček parazitů i parazitů samotných. Pokud je to možné, měli bychom se vyhýbat místům s vysokým zdrojem výskytu parazitů, jako jsou travnaté plochy, zanedbávané chovy a výběhy, ale i dovolená v zahraničí s sebou nese zvýšené riziko.

Nejdříve to nejdůležitější

  •     Nikdy nezaměňujte antiparazitika pro psy a kočky. Pokud se v domácnosti vyskytují psi společně s kočkami, volte přípravky bez přítomnosti permethrinu, který je pro kočky toxický.
  •     Ani to nejúčinnější antiparazitikum neochrání Vašeho psa či kočku stoprocentně. Proto provádějte pravidelnou kontrolu zvířete s ohledem na výskyt parazitů.
  •     Pokud plánujete se svým domácím mazlíčkem cestu do zahraničí, nepodceňujte přípravu. Před cestou aplikujte potřebné přípravky s repelentním účinkem  a po návratu pak aplikaci opakujte. Na místě psa pravidelně prohlížejte.
  •      Při výběru preparátu se poraďte se svým veterinárním lékařem, který Vám doporučí ten nejvhodnější, jak s ohledem na potřebný rozsah působení, tak s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu zvířete.
  •    Především u mláďat je třeba dbát na hmotnostní limity přípravků.

Ektoparazité

Blechy, klíšťata, komáři, svrab, trudník, dravčíci, vši a všenky, sametky, larvy much v ranách aj. Způsobují reakce v místě vpichu, kožní onemocnění (svědění a záněty kůže), ztrátu srsti, přenos nemocí (borelioza, anaplasmoza, dirofilarioza, erlichioza, babazioza aj.), přenos endoparazitů, alergie na bleší kousnutí.

Endoparazité

Škrkavky, tasemnice, měchovci, tenkohlavci, prvoci aj. Zapříčiňují zažívací potíže průjmy, zvracení, neprospívání v růstu, apatii, anémii, dehydrataci až úhyn, migrace larválních stádií škrkavek pak kašel,dušnost, pneumonii.

Zaměřme se nyní primárně na vnější parazity, kteří trápí naše mazlíčky od jara do podzimu nejintenzivněji. Existují různé preparáty s různým spektrem účinku a délkou trvání ochrany.

 Tablety

Výhodou je jednoduchá aplikace, problémy s polknutím tablet mohou mít kočky. V některých případech se jako nežádoucí účinky objevují zažívací potíže (zvracení, průjem, nechutenství). Na trhu je více druhů tablet, některé působí výhradně proti vnitřním parazitům, velké oblibě se těší tablety na blechy a klíšťata, nebo jejich alternativa působící pouze proti blechám, využívaná v zimním období.
Doba účinnosti: až 12 týdnů. Nemají repelentní účinek.

Tip: Čas od času se doporučuje změnit značku podávaného preparátu, aby se předešlo rezistenci parazitů na přípravek.

 

Spot on/pipety

Jde o aplikaci ve formě roztoku, kdy se účinná látka vstřebá přímo do krve nebo zůstává v kůži. U koček lze podávat jednorázově pouze na vnější parazity, na vnitřní parazity nebo v kombinaci. U psů pak na vnější parazity či kombinaci obou. Výhodou je snadná aplikace a širokospektrý účinek. Nevýhodou může být lokální reakce na kůži a mastná srst v místě aplikace.
Doba účinnosti: běžně 1 měsíc. Vybírejte takové, které mají repelentní účinek.

Pozor zvíře není možné koupat 2 dny před a 2 dny po aplikaci.

 

Obojky

Jedná se vlastně o zásobník účinné látky, která se pohybem zvířete neustále dostává do srsti. Jejich výhodou je

dlouhodobá účinnost a poměr cena/výkon. Naopak nevýhodou je přítomnost antiparazitární látky v srsti a nutnost obojek neustále nosit.
Doba účinnosti: až 8 měsíců. Vybírejte takové, které mají repelentní účinek.

Tip: Jsou dobrou volbou pro venku žijící zvířata.

 

Spreje

Proti vnějším parazitům se tento typ ochrany používá méně. Spíše je vhodný na odstranění parazitů z prostředí (pelíšky, hračky atd.). Sprej je vhodný pouze k okamžitému ošetření.
Doba účinnosti: v řádech hodin, maximálně dnů.

 

Šampony

V minulosti patřily šampony mezi nejoblíbenější přípravky k odstranění vnějších parazitů. S nástupem dalších možnosti jejich obliba klesá. Jsou určené k jednorázovému ošetření.

Doba účinnosti: krátký efekt působení.